ОЦПО та РТМ » Позашкільний олімп Сумщини » Туристсько-краєзнавчий » Музеї навчальних закладів області

Музеї навчальних закладів області

Серед різних форм навчально-виховної роботи значну роль відіграють музеї. Вони є дієвим засобом у патріотичному вихованні молоді та джерелом додаткової інформації до вивчення програмного матеріалу. Музеї позитивно впливають на підвищення освітнього і культурного рівня учнівської та студентської молоді, сприяють залученню її до суспільно-корисної діяльності, викликають глибокі почуття поваги до ратної, трудової, культурної спадщини старших поколінь, заохочують до вивчення та збереження історико-культурних пам’ятників народу, природи рідного краю, військово-патріотичних традицій. Справжні документи, натурні експонати та реліквії викликають у молоді підвищений інтерес і довіру.

Освітянами Сумщини накопичено значний досвід роботи музеїв різних профілів, розширилась тематика музейних експозицій, які поступово звільняються від формалізму та наповнюються конкретними краєзнавчими матеріалами, знайденими в архівах та пошукових експедиціях. Музеї багатьох навчальних закладів області стали справжніми методичними центрами поширення кращого досвіду, новітніх засобів організації навчально-виховного процесу. Музейні матеріали широко використовуються при написанні рефератів, науково-практичних робіт учасниками туристсько – краєзнавчих експедицій.

Популярнішими стали музеї, експозиції яких висвітлюють історію населеного пункту, становлення навчального закладу та долі його вихованців.

Список музеї Сумської області

Інформація
про підсумки обласного огляду музеїв
при дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та
професійно-технічних навчальних закладах,
які перебувають у сфері управління Міністерства освіти та науки України

1. Кількість музеїв (усього) – 276, з них у сільській місцевості – 147.

З них:

- у загальноосвітніх закладах (школах-інтернатах, гімназіях, ліцеях, дитячих будинках) - 229

- у позашкільних навчальних закладах - 6

- у закладах професійно-технічної освіти - 41

2. Музеї за профілями:

2.1. Історичні – 176.

З них:

- широкого історичного профілю - 44

- військово-історичні - 82

- історії освіти (навчального закладу) - 35

- інші- 15

2.2 Археологічні - 0

2.3 Краєзнавчі - 54

2.4 Природничі - 1

2.5 Літературні - 10

2.6 Мистецькі - 1

2.7 Етнографічні - 16

2.8 Технічні - 3

2.9 Галузеві - 12

2.10 Інші профілі: туризму та краєзнавства - 1

альпінізму – 1

музей пам’яті Чорнобиля – 1

3. Приклади з досвіду роботи музеїв:

У 1982 році на прохання педагогічного колективу нашої школи Рада Міністрів Української РСР своєю постановою присвоїла ім'я Миколи Івановича Жужоми Глухівській загальноосвітній школі-інтернату. А 8 травня 1984 року зусиллями директора школи Шилова Бориса Пилиповича та педагогічного колективу було відкрито музей М.І.Жужоми, який став центром військово-патріотичного виховання учнівської молоді.

В оглядовій залі музею представлено 446 експонатів, з яких 402 - постійного фонду. У музеї виставлено особисті речі М.І.Жужоми, документи, фотографії, газети, карта бойового шляху дивізії, у якій воював М.І.Жужома; залишки військового приладдя, капсули з землею з міст-героїв СРСР.

Унікальні експонати, документальні фотографії, книги про героя, військові реліквії допомагають глибше сприйняти матеріал.

Для функціонування шкільного музею в системі музеїв м. Глухова музей М.І.Жужоми має відповідну документацію: накази, довідки, дозволи, інвентаризаційну книгу обліку експонатів, книгу відгуків, книгу реєстрації заходів, що проходять у музеї.

Музейна група «Пам′ять» складається з малих ініціативних груп учнів, які працюють за такими напрямками:

  • «Наші екскурсоводи»,
  • «Журналісти»,
  • «Листування»,
  • «Наші герої»,
  • «Табори смерті»,
  • «Партизанський рух Сумщини»,
  • «Жива історія».

Матеріали, зібрані ініціативними групами музею в ході пошукової роботи, широко використовуються як педагогами, так і учнівським колективом під час підготовки та проведення виховних годин, уроків мужності, вечорів пам′яті, зустрічей із ветеранами.

Щоб зберегти зв'язок старшого покоління з учнівською молоддю, ведеться постійна робота (пошукова, краєзнавча, волонтерська) з ветеранами Другої Світової війни. Ми запрошуємо їх на всі свята, концерти, проводимо тематичні зустрічі, «волонтерські посиденьки». Ветерани цікавлять наших учнів як особистості, які багато пережили за своє життя.

Учні впродовж останніх трьох років працюють за напрямками:

1. Поповнення експозиції музею цікавими та унікальними матеріалами.

2. Тісна співпраця з представниками краєзнавчого музею, міським та районним архівами, історико-культурним заповідником, місцевою Радою ветеранів Великої Вітчизняної війни та офіцерів запасу, пошуковою групою «Обеліск».

3. збір матеріалів та зйомки учнівських документальних проектів (Земля нескорених. Перший командир Червоного партизанського загону –І.М. Радинський», «Гордість землі Глухівської», «Ветеран живе поруч. Мироновський Микола Адольфович».

У своїй роботі пошуковці використовують різні джерела інформації, однак головним із них є спілкування з людьми.

У музеї відновлене листування з пошуковою групою «Пам'ять» середньої школи № 27 ім. М.К.Путейка м.Черкаси. Ця школа носить ім'я бойового командира Жужоми.

Пошуковці музею вдячні працівникам Будинку кіно м. Києва, що допомогли відновити старий документальний фільм про Жужому. Документальну стрічку було відзнято у м. Глухові у 1972 році. Тепер цей унікальний запис може переглянути кожен бажаючий, хто завітає до школи і музею.

Упродовж останніх двох років пошуковці музею працюють над збором матеріалу для проекту «Доля маловідомих сіл Глухівщини, повністю знищених фашистськими окупантами в роки Другої світової війни».

Ваші запитання, повідомлення, відгуки
Що є сумою 3 і 8?

^Вгору